obrazki

Aktualny status: SESJA ZDJĘCIOWA

W dniu 6 lutego mieliśmy przyjemność odwiedzić uczennice i uczniów z klasy II w Szkole Podstawowej nr 139 im. Ludwiki Wawrzyńskiej w Warszawie. Dzięki zaangażowaniu Pani wychowawczyni, Moniki Kruszewskiej przeprowadziliśmy sesję zdjęciową podsumowującą projektu.

Dziękujemy wszystkim za owocną współpracę i entuzjazm podczas pracy z materiałami. Takie spotkania to dla nas duża motywacja do kontynuowania działań edukacyjnych w szkołach.

 

 

Historia i cele

Historia i cele

„EkoMisja w podstawówce” to projekt skierowany do szkół podstawowych, którego pierwsza edycja pod nazwą „Ekomisja – nie marnuję” odbyła się w 2019-2020 roku. Celem projektu jest zwiększanie świadomości ekologicznej wśród uczniów, w tym edukacja o tym jak nie marnować żywności i innych zasobów oraz prowadzić ekologiczny i zdrowy styl życia. Pierwsza edycja została dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Partnerami były też firmy Amica i Lidl Polska.  Od 2021 roku wyłącznym partnerem jest firma Lidl.  

W każdej edycji udostępniamy nowe materiały dla nauczycieli i scenariusze lekcji, wykorzystujące metody storytellingowe, dramy czy gry edukacyjnej.  

Każda edycja EkoMisji to niepowtarzalne materiały edukacyjne, a w nich:  

I edycja –   filmiki edukacyjne  

II edycja – karty storytellingowe 

III edycja – warsztat integracyjny  

 W tej edycji projektu proponujemy nowe materiały edukacyjne, które pomogą wprowadzić w szkołach elementy edukacji klimatycznej. 

Dla kogo jest projekt

Dla kogo jest projekt

Najważniejszymi odbiorcami naszego projektu są dzieci uczęszczające do szkoły podstawowej. Docieramy do nich dzięki zaangażowanym nauczycielom, dla których ważne jest edukowanie dzieci jak ograniczać marnowanie zasobów, w tym żywności. Jak zadbać jednocześnie o swój i planety dobrostan.   

Od tegorocznej edycji przygotowaliśmy także materiały dla rodziców, których zachęcamy, aby wraz z dziećmi w zabawie pogłębili wiedzę co każdy z nas może zrobić, aby ograniczyć marnowanie zasobów, w tym żywności. Jak zadbać jednocześnie o zdrowie nas i naszej planety. 

 

Tegoroczna edycja 2023/2024

Skąd się bierze żywność? To hasło przewodnie tegorocznej edycji EkoMisji. Temat przewodni wynika z celu zwiększania świadomości dzieci w wieku szkolnym, że hodowla i produkcja żywności wiąże się ze zużywaniem zasobów znajdujących się na ziemi. niektóre z nich są wyczerpywalne dlatego należy nimi rozsądnie gospodarować oraz szanować, nie marnować!

Ekomisja to 6 miesięczny projekt dla uczniów i nauczycieli szkół podstawowych. W ramach projektu nauczyciele, którzy potwierdzą chęć udziału wypełniając  deklarację – otrzymają zestaw materiałów edukacyjnych w wersji elektronicznej.

Pierwsze 100 szkół, które zadeklarują udział w projekcie otrzyma innowacyjna grę – Dietą do celu! w wersji wydrukowanej, przesłaną na adres szkoły.
Komplety materiałów w wersji elektronicznej oraz gra będą wysyłane do końca września.

Udział w projekcie jest bezpłatny. Do projektu szkoły mogą zgłaszać nauczyciele i nauczycielki wszystkich przedmiotów, nauczyciele pracujący z grupami na świetlicy, wychowawcy, wychowawczynie, bibliotekarze i bibliotekarki. Zapraszamy szkoły z dużych i małych miejscowości.

ikona

Dla nauczycieli

Osiem scenariuszy wraz z materiałami dydaktycznymi, w tym po cztery w podziale na dwie grupy: 0-4 klasa i 5-8 klasa.

Materiały dla młodszych klas obejmują tematy: przechowywanie żywności, bezpieczeństwo żywności, dieta planetarna oraz pochodzenie żywności na podstawie opowiadania Pani Magdaleny Jasny „Owocowe Spory”

Dla starszych klas materiały poszerzają wiedzę o: bezpieczeństwie żywności, wysokoprzetworzonej żywność,  zero waste, zrównoważonym jadłospisie – do omówienia na podstawie Gry karcianej  – Dietą do Celu!

Przykładowe scenariusze

Dla rodziców

Łamigłówki dla dzieci 

Kolorowanki 

Opowiadanie „Owocowe spory” autorstwa Magdaleny Jasny

Opowiadanie „Amelka, Kornelka i rodzinne klimaty”  autorstwa Rafała Witka

Opowiadanie „Czarny banan i latający stół” autorstwa Renaty Piątkowskiej

Materiały dla rodziców

infografika

Harmonogram

04.09-30.09.2023

Zgłoszenia do projektu

04.09 - 31.01.2024

Działania edukacyjne w szkołach

16.10.2023

Ogłoszenie konkursu

16.10-16.12.2023

Czas nadsyłania prac konkursowych

16.01.2024

Ogłoszenie laureatów konkursu

05.02.2023

Wysyłka ankiet ewaluacyjnych


Regulamin projektu

Podsumowanie poprzednich edycji

szkoły

0

szkół biorących udział w projekcie

szkoły

0

dzieci zaangażowanych w projekt

Informacje o konkursie

Dziękujemy za zgłoszenia do projektu! Dostaliśmy prace plastyczne od ponad 500 dzieci.

Gratulujemy 24 zwycięzcom, których prace zilustrują opowiadanie Pani Justyny Bednarek „Kosmiczna bajka o ciasteczkach” w trzech kategoriach wiekowych:

Zwycięzcy dostaną  dyplom oraz voucher do Empiku o wartości 200zł.

Przyznaliśmy 24 osobom wyróżnienia w trzech kategoriach wiekowych. Osoby wyróżnione dostaną dyplom oraz voucher do Empiku o wartości 100zł.

Nagrody zostaną wysłane na adres szkoły.

Lista osób nagrodzonych znajduje się TUTAJ (KLIK).

Pobierz regulamin

Zdjęcia prac z konkursu